История на СЕЕС
СЕЕС като професионално сдружение съществува под различни наименования от 1936 г., в началото като секция по електротехника към Националната организация на българските инженери и архитекти БИАД, а по-късно – като самостоятелен национален научно-технически съюз по електротехника в рамките на ФНТС. Под наименованието “Съюз по електроника, електротехника и съобщения (СЕЕС)” е от 1982 г., а последната съдебна регистрация е от 1992 г., която е валидна и сега.
"На Общото събрание проведено на 16 май 1992 г. присъстват 81 делегата, които са взели решение за учредяване на сдружение с нестопанска цел с наименование “Съюз по електроника, електротехника и съобщения (СЕЕС)”"
из съдебно решение на СГС
Съюзът има интересна и дълга предистория. Неговото „летоброене” е специфично. На седмия конгрес на Научно-техническите съюзи (НТС) от 12 – 13 март 1982 г. действително се приема нов устав, в който е записано, че приетото на петия конгрес на НТС (13 – 14 април 1972 г.) наименование на Съюза „НТС по енергетика, електроника и съобщения” се променя и става „Съюз по електроника, електротехника и съобщения”.
Предисторията започва преди 1972 г., защото всъщност началото е поставено много по-рано - през м. април 1885 г., когато започва редовният организационен живот на първото българско техническо дружество. В неговия устав е записано, че той има пет секции, третата от които е Секцията по електротехника.
В периода до 1944 г. инженерите и техниците имат различни организации, но основните са Съюзът на българските инженери и архитекти БИАД и Съюзът на българските техници. И в двата съюза винаги е имало групи по електротехника, в които много активно са участвали видни инженери и техници, завършили своето образование във Франция, Германия, Австрия, Русия.
На 27 март 1949 г. се провежда Учредителен конгрес, на който се учредява Научно-технически съюз (НТС) с изградени дружества на териториален принцип и централен съвет (ЦС) с отдели.
На 16 – 17 май 1957 г. се провежда ІІІ конгрес на НТС, а на неговия ІІ пленум (19 ноември 1957 г.) се взема решение за създаването на секция „Електротехника” с председател проф. Иван Попов страши.
На 20 май 1965 г. се провежда Учредителният конгрес на НТС по електротехника и се приема неговият устав.
CEEC отпразнува 50 години
тържественото честване на юбилея
се проведе на 14 май 2015, четвъртък, от 17:00 ч. в Зала 4, етаж II в
Националния дом на науката и техниката
1000 София, ул. "Раковски" 108
Покана 50 г. СЕЕС, Invitation 50 years CEEC
Публикация за историята на СЕЕС във вестник "НО"
Честването отразено във вестник "НО"
CEEC's 50th Anniversary Greetings
Цветя от Ректора на ТУ-София Проф. дтн инж. Георги Михов